KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14024315
*
nr 1402 4315
Greta Gerell
(1898-1982), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad 1933, landskap. Olja på duk, 44/49, yttermått inklusive ram: 54x59 cm
Greta Gerell, svensk målare och grafiker född i Stockholm 1898, död 1982.
Följerätt
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 juni 2021
kl 20:38:08
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/6 15:47:05
1
1.200 kr
7/6 16:50:46
2
1.700 kr
7/6 20:32:46
3
1.600 kr
7/6 20:32:46
2
1.700 kr (Budbetjänt)
7/6 20:33:08
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Greta Gerell
Greta Gerell, svensk målare och grafiker född i Stockholm 1898, död 1982.
Läs mer om Greta Gerell
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: greta gerell landskap landskapsmotiv landskapsmåleri olja olja på duk oljemålning oljemålningar sverige
-
7349 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:15
-
7011 Oljemålning
1800-tal. Signerad L Cesson. Olja på duk, 40x33 cm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:52
-
7205 Oljemålning
Aldo Altomare (f. 1923), Sverige. "Korg med rosor"..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:29
-
7236 Oljemålning
Aldo Altomare (f. 1923), Sverige. Duvor. Signerad...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:40
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:55
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:55
*
Greta Gerell
Greta Gerell, svensk målare och grafiker född i Stockholm 1898, död 1982.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Greta Gerell
nr 1402 4315
Greta Gerell
(1898-1982), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad 1933, landskap. Olja på duk, 44/49, yttermått inklusive ram: 54x59 cm
Greta Gerell, svensk målare och grafiker född i Stockholm 1898, död 1982.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.500 kr |
Såld: | 1.800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 juni 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
7/6 15:47:05 | 1 | 1.200 kr |
7/6 16:50:46 | 2 | 1.700 kr |
7/6 20:32:46 | 3 | 1.600 kr |
7/6 20:32:46 | 2 | 1.700 kr (Budbetjänt) |
7/6 20:33:08 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Greta Gerell
Greta Gerell, svensk mÃ¥lare och grafiker född i Stockholm 1898, död 1982.Läs mer om Greta Gerell
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: greta gerell landskap landskapsmotiv landskapsmåleri olja olja på duk oljemålning oljemålningar sverige
-
7349 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:15 -
7011 Oljemålning
1800-tal. Signerad L Cesson. Olja på duk, 40x33 cm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:52 -
7205 Oljemålning
Aldo Altomare (f. 1923), Sverige. "Korg med rosor"..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:29
-
7236 Oljemålning
Aldo Altomare (f. 1923), Sverige. Duvor. Signerad...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:40 -
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:55 -
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:55